GIDA ÜRETİMİNİN ANA TERCİHİ PLASTİK AMBALAJ

Günümüzde gıda üretimi gerçekleştirilen endüstriyel tesislerde ürünlerin ambalajlanması için en çok tercih edilen ambalaj ürünlerinden birisi petrol ve petrol türevi ürünlerden üretilen ambalajlardan oluşmaktadır. Ambalajlar değişik türlere ayrılırken pet yani polietilentetraftalat, PVC veya polipropilen ya da polietilen şeklinde değişen yapılara sahiptir. Bu ürünler halk dilinde kullanılan şişe, poşet ve plastik paket gibi isimlerle anılmaktadır. Geri dönüşüme uygun bir şekilde üretilen bu plastik ambalaj ürünleri, özellikle gıda endüstrisinde su, yağ, içecekler veya meşrubatların paketlenmesinde kullanılmaktadır.

Sert ve esnek olarak değişen iki farklı türü ile birlikte PVC ambalajlar özellikle bitkisel yağların ve temizlik malzemesi gibi farklı sektör ürünlerinin paketlenmesinde sağlamlıkları nedeniyle kullanılmaktadır. Gıda endüstrisi gibi birçok farklı temizlik ürünleri üreten endüstriyel tesislerde asidik özellikteki ürünlerini uzun süre dayanabilir bir yapıya kavuşturmak için plastik ambalaj ürünleri tercih etmektedirler. Örneğin tuz ruhu ve çamaşır suyu gibi ürünler PVC ambalajlar ile daha sağlam bir şekilde muhafaza edilebilir.

Plastik Ambalaj Üretim Teknolojileri
Tüm gıda maddeleri için farklı bir şekilde kullanımı görülen plastik ambalaj ürünleri firmamız tarafından çok özel bir şekilde tercih edilirken bu noktada kullanılan bazı malzemeler özellikle farklı sektörlerde de tercih edilmektedir. Son yılların gelişen üretim teknolojileri ile birlikte çok daha özel ve kaliteli ambalaj ürünlerinin üretilmesi ve bu ambalajlarda baskı teknolojisinin kullanılabilmesi sayesinde çevreyi korumaya özen gösteren ve uzun yıllar dayanıklı bir şekilde kullanılabilecek ambalajlar ortaya koyulmaktadır. Çok düşük malzeme oranı ile birlikte çok yüksek oranlarda ürünün ortaya çıkarılmasını sağlayan bu üretim metodu sayesinde kullanılan şekil verme kolaylığı ve tasarım avantajları özellikle sektörel anlamda tercih nedeni olmaktadır. Plastik malzeme ile pratik bir şekilde üretilen ambalajlar, 1970 yıllarından günümüze kadar sürekli bir şekilde tercih edilerek gitgide artmaktadır.

Dünyaca Ünlü Markalardan Plastik Ambalaj Ürünleri
Günümüzde birçok dünyaca ünlü marka, sıvı ürünler ve temizlik ürünleri gibi özel ürünlerinde uzun yıllar dayanıklılığa sahip olan ve farklı teknolojiler ile birlikte sağlığa zarar vermeyecek şekilde üretilen plastik ambalaj ürünlerini kullanmaktadır. Kalınlık yapısına göre sert veya yarı sert gibi bir özelliğe sahip olabilen bu ürünler şeffaf veya mat olarak üretilebilirler. Firmamız kullandığı özel üretim filmleri ile birlikte istendiği noktada pet şişe olarak bilinen veya PVC kaplama olarak bilinen ambalajlar ile birlikte ışık görmemesi gereken ve nemden etkilenmemesi gereken gıdalar için özel polipropilen veya polistiren ambalajlarda kullanmaktadır. Tüm bu farklı üretim çeşitleri ile birlikte sıkıştırılmış ve dondurulmuş gıdalar, dış hasarlara karşı korunması gereken ürünler veya farklı sektörlerdeki yüksek hassasiyet gösteren ürünler için dış kaplama oluşturabilecek plastik yapıdaki ambalajlar için firmamız tarafından baskılı ve istenilen boyutlarda özel üretimler yapılmaktadır.